خانه / بلاگ / اخبار / پرسش و پاسخ بیمه ای

پرسش و پاسخ بیمه ای

مرتبط با : تامین اجتماعی

باسلام و وقت بخیر

اگر کارگری که پنج سال کار کرده باشد و پاداش ، عیدی ، حق سنوات و حق اولاد نگرفته باشد الان به چه شکل محاسبه می شود؟

آیا با حقوق الان محاسبه می شود؟

#پاسخ از کارشناس صنعت بیمه

باسلام و روز بخیر

۱- برای دریافت حق اولاد ، کارگر می بایست حداقل ۷۲۰ روز سابقه پرداخت بیمه اجباری داشته باشد و از روزی که مشمول شده باشد ، به ازای هر فرزند و حداکثر تا سه فرزند ، معادل ۱۰ درصد حداقل پایه حقوق مصوب شورایعالی کار در آن سال قابل پرداخت است و چنانچه از زمان مشمولیت پرداخت نشده باشد ، به ازای هرسال جداگانه محاسبه و قابل دریافت است .

۲- طبق ماده ۲۴ قانون کار ، کارفرما مکلف است معادل یکماه بر مبنای آخرین پایه حقوق کارگر بعنوان سنوات پایان خدمت پرداخت نماید و می بایست طبق سوال جنابعالی ، معادل ۵ سال ( ۵ پایه حقوق ) به کارگر پرداخت گردد ( البته مطابق کارکرد )

۳- به استناد قانون پرداخت عیدی و پاداش ( مصوب مجلس شورای اسلامی ) و تبصره ۴ الحاقی به ماده ۷ قانون کار ، عیدی دو برابر پایه حقوق هر سال و حداکثر تا سه برابر به میزان کارکرد ( تا سقف تعیین شده وزارت کار ) ، در هر سال محاسبه و قابل دریافت است .

۴- به استناد ماده ۷۴ قانون کار ، ایام مدت استعلاجی ، که به تائید سازمان تامین اجتماعی رسیده است ، جزء مدت کارکرد محاسبه و مشمول دریافت عیدی و سنوات می باشد .

موفق باشید 

خبر مرتبط

بیست‌وششمین همایش ملی بیمه و توسعه با حضور ریاست محترم جمهوری در حال برگزاری است.

بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه، با موضوع «افزایش ضریب نفوذ بیمه؛ چالش‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *