خانه / انواع بیمه / بیمه های باربری

بیمه های باربری

بیمه باربری یا بیمه‌ حمل‌ و نقل‌ كالا بیمه‌ای است‌ كه‌ بیمه‌گر، در مقابل‌ دریافت‌ حق‌بیمه‌ متناسب‌ با پوشش‌ بیمه‌ای‌ از بیمه‌گذار، تعهد می‌كند که چنانچه‌‌ مورد بیمه‌ در جریان‌ حمل‌ ‌از مبدأ به ‌مقصد مندرج‌ در بیمه‌ نامه‌، به ‌علت ‌وقوع ‌یكی ‌از خطرهای ‌تحت پوشش بیمه نامه، ‌تلف‌ و یا دچار خسارت ‌شود و یا بیمه‌گذار یا ذی نفع ‌هزینه هایی در رابطه با این خطرها متحمل ‌‌گردد  (درصورت قابل پرداخت بودن)، زیان‌ وارده را جبران و هزینه های مذکور را پرداخت نماید.
تقسیم بندی بیمه های باربری براساس مبدا و مقصد جغرافیایی :بیمه باربری وارداتی
بیمه نامه باربری وارداتی بابت محمولاتی صادر‌‌ می‌گردد که از یک یا چند کشور خارجی به مقصد ایران حمل میشود . با توجه به قوانین جاری کشور ، خرید این نوع بیمه ‌نامه برای واردكنندگان اجباری می‌باشد
بیمه باربری صادراتی
بیمه نامه باربری صادراتی بابت محمولاتی صادر‌‌ می‌گردد که از مبداء ایران به مقصد سایرکشورهای جهان حمل میشود .
بیمه باربری ترانزیت
بیمه نامه باربری ترانزیت بابت محمولاتی صادر‌‌ می‌گردد که از یک یا چند کشور خارجی به یک یا چند کشور خارجی دیگر حمل میشود (مبدا و مقصد حمل کالای بیمه شده ایران نباشد) . در این نوع بیمه نامه ، ممکن است مورد بیمه از ایران عبور بکند یا عبور نکـند . بنابراین بیمـه های باربری ترانزیت را میتوان به ۲ دستـه تقسیم بندی نمود :
عبوری : در اینصورت مورد بیمه از داخل کشور ایران عبور‌‌ می‌نماید . بعنوان مثال از مبدا امارات به مقصد ترکمنستان حمل شود .
غیرعبوری : دراینصورت مورد بیمه از داخل کشور ایران عبور‌‌ نمی‌نماید . بعنوان مثال از مبدا ترکیه به مقصد سوریه حمل شود .
بیمه باربری داخلی
بیمه نامه باربری داخلی بابت محمولاتی صادر میشود که از یک یا چند مبداء در داخل کشور به سایر مقاصد کشور حمل گردد. بنابراین مبدا و مقصد این نوع بیمه نامه در داخل کشور قرار دارد . این نوع بیمه نامه به ۲ صورت زیر صادر‌‌ می‌شود :
موردی : این نوع بیمه نامه برای تجار و صاحبان کالایی که نیازمند تحت پوشش قراردادن محموله خود به منظور حمل از مکانی به مکان دیگر در داخل کشور‌‌ می‌باشند ، ارایه‌‌ می‌گردد .
قراردادی: این نوع بیمه نامه برای تولید کنندگان ، تجار و موسسات حمل ونقل داخلی که فاقد مجوز صدور بارنامه رسمی هستند (مثل وانت بارها) و نیازمند تحت پوشش قراردادن محموله های متعددی در روز‌‌ می‌باشند ، ارایه‌‌ می‌گردد .
بیمه نامه باربری داخلی تابع شرایط و مقررات داخل کشور بوده و برحسب توافق بیمه گر و بیمه گذار‌‌ می‌تواند خطرات متنوعی را تحت پوشش قرار دهد .خطرات اصلی بیمه باربری داخلی عبارتند از :
تصادف ، آتش سوزی ، واژگونی و سقوط وسیله نقلیه و برخورد وسیله نقلیه با جسم خارجی یا جسم خارجی با آن.
خطرات اضافی بیمه باربری داخلی عبارتند از :
خسارات ناشی از بارگیری و تخلیه کالا ، پرت شدن کالا از روی وسیله نقلیه ، برخورد جسم خارجی با مورد بیمه ، سرقت کل محموله هر حمل با وسیله نقلیه.

خبر مرتبط

با حضور فعالان بازار سرمایه و بیمه، بیمه باران رسما ورودش را به صنعت بیمه اعلام کرد.

با حضور فعالان بازار سرمایه و بیمه، بیمه باران رسما ورودش را به صنعت بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *